Turkey 100 2022

Türkiye’nin en değerli ve en güçlü markaları raporu

Brand Finance Turkey 100 2022

Bu yıl 16.sı yayınlanan “TURKEY 100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasına göre 1,6 milyar dolar marka değeri ile TÜRK HAVA YOLLARI Türkiye’nin en değerli markası olarak tespit edilmiştir. İkinci en değerli marka 1,45 milyar dolar değer ile ARÇELİK olmuş, 819 milyon dolar marka  değeri ile FORD OTOSAN üçüncü sırada yer almıştır.

Bu yıl listeye 9 yeni marka dahil olmuştur; LC WAIKIKI, PETROL OFİSİ, IGA, YAYLA, KERVAN, TÜRKİYE SİGORTA, SABİHA GÖKÇEN, AKTİFBANK ve EGE SERAMİK. 

2021 yılı verileri esas alınarak gerçekleştirilen çalışmaya göre 2021 yılının salgın ve küresel ekonomik daralmanın da etkisiyle markalar için iyi bir yıl olmadığı, en değerli 100 markanın toplam değerinin bir önceki yıla göre (21,4 milyar dolar) % 25 azalarak 16 milyar dolara düştüğünü anlaşılmaktadır. Uzun bir aradan sonra ilk kez ilk beş marka arasında banka markasının yer almamaktadır.

Türkiye, sahip olduğu potansiyel ve barındırdığı varlıklar nedeniyle, değer üretme kabiliyeti oldukça yüksek bir ülkedir. Ürettiği ürün ve hizmetler kadar sahip olduğu coğrafi kıymetleri Türkiye için büyük fırsatlar sunmaktadır. Türkiye değer yaratma fırsatlarını harekete geçirebildiği oranda doğal ve sınai ürünlerini, coğrafyasını kıymetlendirecek, refah düzeyini arttıracaktır. Bunun için markalaşmanın bir memleket meselesi olarak ele alınması, buna uygun strateji ve politikalar geliştirilmesi, değerli markalar tutkusunun hem özel hem de kamu sektöründe yaygınlaşması gerekecektir.

Muhterem İlgüner, Ülke Direktörü, Brand Finance Turkey

Bu yıl değerini en fazla arttıran - %67,2 - marka MEDICAL PARK olmuştur. Onu ODEABANK -%48,1 - izlemiştir. VESTEL son iki yıl önemli değer artışı elde etmiş önce 11. sıradan 7. sıraya bu yıl da 4. sıraya yükselmiştir. Bu yıl ilk kez 2 havalimanı markası listemize dahil olmuştur; IGA İSTANBUL ve SABİHA GÖKÇEN. BEŞİKTAŞ dışında diğer üç büyük futbol kulübümüzün – FENERBAHÇE, GALATASARAY ve TRABZONSPOR – marka değerleri düşüş göstermiştir. 

Marka Gücü, markanın gelecekte değer üretebilme kabiliyetini göstermektedir. Hasılat artışı ve marka gücü marka değerini etkileyen iki temel unsurdur. Bu açıdan, markaların güçlerini arttırması için gerekli yatırımları yapması, paydaşlar nezdinde olumlu ve talebi tetikleyici algı oluşturması ve oluşan algıyı finansal sonuçlara yansıtma başarısı göstermesi beklenmelidir.

En güçlü markalar sıralamamızın birincisi 100 üzerinden 87,6 skor ile YAPI KREDİ olmuştur. Bu yıl ilk 10 içerisinde güçlerini arttıran markalar sırasıyla  OPET, BİM, TEKNOSA, ANADOLU SİGORTA ve ENERJİSA olmuştur.