Turkey 100 2021

Türkiye’nin en değerli ve en güçlü markaları raporu

Brand Finance Turkey 100 2021

Bu yıl 15.si yayınlanan “TURKEY 100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasına göre 1,61 milyar dolar marka değeri ile TÜRK HAVA YOLLARI Türkiye’nin en değerli markası olarak tespit edilmiştir. İkinci en değerli marka 1,59 milyar dolar değer ile ARÇELİK olmuş, 1,19 milyar dolar marka  değeri ile İŞ BANKASI üçüncü sırada yer almıştır.

Bu yıl listeye 7 yeni marka dahil olmuştur; TUSAŞ, OTOKOÇ, NETLOG, ANADOLU HAYAT, ARZUM, RAY SİGORTA ve KAREL. 

2020 yılı verileri esas alınarak gerçekleştirilen çalışmaya göre 2020 yılının salgının da etkisiyle markalar için iyi bir yıl olmadığı, en değerli 100 markanın toplam değerinin bir önceki yıla göre (24,6 milyar dolar) % 12,7 azalarak 21,45 milyar dolara düştüğünü anlaşılmaktadır.

Toplam marka değeri içerisinde sanayi sektörü  markalarının payı % 30, hizmet sektörü markalarının  payı ise % 70 olmuştur.

Bu yıl değerini en fazla arttıran marka ASELSAN olmuştur. ARÇELİK son iki yıl önemli değer artışı elde etmiş önce 8. sıradan 5. sıraya bu yıl da 2. sıraya yükselmiştir. TÜRK TUBORG da benzer başarıyı göstermiş ve iki yıl üst üste marka değerini arttırmıştır. Bu yıl sigorta şirketlerinin tamamı marka değerini arttırma başarısı göstermiştir. TRABZONSPOR dışında diğer üç büyük futbol kulübümüzün – BEŞİKTAŞ, FENERBAHÇE, GALATASARAY – marka değerleri son iki yılda düşüş göstermiştir. Listemizde yer alan iki oto lastik markası da – BRİSA ve PETLAS - değerlerini arttırma başarısı göstermiştir.

Türk şirketleri küresel oyuncular haline geldikçe hasılatlarının büyük bölümünü yaygın küresel para birimleri ile gerçekleştirecek böylece kur riskinden daha az etkilenecek ve marka değerlerini koruyacaklardır. Bunun için, Türk şirketlerinin “dünya markası” hedefinden şaşmamaları ve her zaman markalarını küresel ölçekte değerli hale getirmek için çaba harcamaları gerekecektir.

Muhterem İlgüner, Ülke Direktörü, Brand Finance Turkey

Marka Gücü, markanın gelecekte değer üretebilme kabiliyetini göstermektedir. Hasılat artışı ve marka gücü marka değerini etkileyen iki temel unsurdur. Bu açıdan, markaların güçlerini arttırması için gerekli yatırımları yapması, paydaşlar nezdinde olumlu ve talebi tetikleyici algı oluşturması ve oluşan algıyı finansal sonuçlara yansıtma başarısı göstermesi beklenmelidir.

İlk 10 listemizde yer alan markaların neredeyse tamamı marka güçlerini arttırmış bulunmaktadır. İŞ BANKASI 100 üzerinden 86 skor ile en yüksek güce sahip marka olarak listenin ilk sırasında yer almaktadır. ANADOLU SİGORTA  18.7 puan artış ile skorunu en çok arttıran marka olmuştur. Onu 10.6 puan artışı ile ÜLKER BİSKÜVİ takip etmektedir.