Turkey 100 2023

Türkiye’nin en değerli ve en güçlü markaları raporu

Brand Finance Turkey 100 2023

Bu yıl 17.si yayınlanan “TURKEY 100 – Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasına göre 2 milyar dolar marka değeri ile THY Türkiye’nin en değerli markası olarak tespit edilmiştir. İkinci en değerli marka 1,5 milyar dolar değer ile ARÇELİK olmuş, 927 milyon dolar marka  değeri ile VESTEL üçüncü sırada yer almıştır.

Bu yıl listeye 3 yeni marka dahil olmuştur; ŞÖLEN, EGE PROFİL ve DESA.

2022 yılı verileri esas alınarak gerçekleştirilen çalışmaya göre en değerli 100 markanın toplam değeri 15,6 milyar dolar olup çok az bir kayıp ile neredeyse bir önceki yıl (16 milyar dolar) değerine yakın gerçekleşmiştir. 2007 başlangıç noktasına göre toplam değer kaybı üst üste son 3 yıldır devam etmektedir. Uzun bir dönem stabl bir şekilde 23 – 35 milyar dolar bandında seyreden 100 markanın toplam değeri zayıf Türk Lirası’nın etkisiyle giderek düşmektedir. Türk Lirası’nın yeniden değer kazanmasının yanı sıra markaların bizzat kendilerinin değer kazanması ile özlenen bir seyre kavuşacağı umulmalıdır.

Türkiye, sahip olduğu potansiyel ve barındırdığı varlıklar nedeniyle, değer üretme kabiliyeti oldukça yüksek bir ülkedir. Ürettiği ürün ve hizmetler kadar sahip olduğu coğrafi kıymetleri Türkiye için büyük fırsatlar sunmaktadır. Türkiye değer yaratma fırsatlarını harekete geçirebildiği oranda doğal ve sınai ürünlerini, coğrafyasını kıymetlendirecek, refah düzeyini arttıracaktır. Bunun için markalaşmanın bir memleket meselesi olarak ele alınması, buna uygun strateji ve politikalar geliştirilmesi, değerli markalar tutkusunun hem özel hem de kamu sektöründe yaygınlaşması gerekecektir.

Muhterem İlgüner, Ülke Direktörü, Brand Finance Turkey